Načítání...
KONTAKT ÚVOD
malá činka

NASLEDUJÚCE SÚŤAŽE

Olympia Weekend 2022

Las Vegas, USA


18.12.2022 0:00:00

admin@cvic.sk

malá činka

NAJČÍTANEJŠIE

Telesné typy - Ektomorf , endomorf , mezomorf
Prečítané: 70312×
 
Dnes si napíšeme niečo o základných telesných typoch človeka. Určite ste o ni...

Diéta „Rysovačka“!
Prečítané: 67879×
 
V tomto článku si napíšeme pár slov o diéte, čo nie je nič iné ako cielené zb...

Objemovka ! Jedálniček + Tréning
Prečítané: 65955×
 
Ak si myslíte že by som mal o takomto čase hovoriť skôr o rysovačke alebo o m...

Príprava Marka Wahlberga pre film Pain&Gain
Prečítané: 62405×
 
Určite ste film Pain & Gain už videli. Niektorý aj viackrát. Príbeh nebudem k...

Facebook logo Google+ logo twitter logo
 
 
 

ČLÁNKY

Úvod > Výživa > Voda

Voda

Niektorý nepoznajú dno, iný ju nevyhľadávajú. Nehovorím o alkohole ale o pitnej vode. Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Voda nás teda sprevádza počas celého života, hoci si to ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť. Bez pochýb je voda najdôležitejšou zlúčeninou na zemskom povrchu.

Voda je najbežnejšia kvapalina. Je doslovne všade, aj v našom tele. Skutočne voda je absolútne nepostrádateľnou pre všetky formy života, aké sa kedy vyvinuli na Zemi. 

Asi 2/3 nášho tela tvorí voda. Každý deň jej potrebujeme viac ako 2 litre (minimálne). Nahrádza vodu, ktorú stratíme vylučovaním, potom a dýchaním. Voda je dôležitejšia ako jedlo - väčšina ľudí môže prežiť 50 - 60 dní bez jedla, ale len 5 - 10 dní bez vody. 
 
Osobne dávam prednosť čistej vode pred rôznymi americkými nápojmi. Ktoré často obsahujú cukor. 
 
 Aký účinok má káva ? 
 
 Káva je tekutý nápoj (kofeín má diuretický účinok). Takže podporuje vylučovanie vody z organizmu. V prípade nedostatku vody  začne telo zvyšnú vody v sebe zadržiavať a hromadiť.
 
 Koľko ?
 
 Ak sa zaraďuješ medzi aktívneho športovca potrebuješ o dosť viac vody ako klasický človek. V závislosti od stupňa fyzickej záťaže  a váhy sa potrebné množstvo vody môže pohybovať okolo 3-5 litrov denne.
 
 
 
 Voda zbavuje telo toxínov.
 
 Voda vyplavuje z tela nahromadené toxíny a metabolický odpad.  Kedže príjímame veľa bielkovín je to veľmi dôležité. Počas užívania  bielkovín pomáha odstraňovať nadbytok dusíka vznikajúceho pri  rozklade bielkovín, močoviny a ketónov. V prípade nasadenia stravy s  vysokým podielom bielkovín je voda nevyhnutná pre správne fungovanie obličiek a pomáha im efektívne pracovať.
 
Podporuje metabolizmus
 
Bez dostatočného množstva vody nefungujú obličky správne. Ak sa tak stane, časť nespracovaných zvyškov sa dostane do pečene. Pečeň premieňa uložený tuk na energiu. V prípade, ak je pečeň nútená suplovať funkciu obličiek, metabolizmums tukov sa spomaľuje.
 
Pravidelný pitný režim zabraňuje zadržiavaniu vody v organizme.
 
Paradoxne, dostatok prijímaných tekutín podporuje jej vylučovanie z organizmu. Telo cíti dostatok a nepotrebuje ju uskladňovať na horšie časy.
 
Voda sa v opačnom prípade uskladňuje vo vnútorných telových bunkách. Prvým príznakom je vysychanie pokožky, pri ťažších prípadoch dehydratácie sa vyskytujú bolesti hlavy, nekoncentrovanosť, pocit únavy či dokonca závraty. Všetky tieto príznaky dokážu výrazne negatívne ovplyvniť športový výkon.
 
Udržuje správne fungovanie orgánov.
 
Nedostatok vody sa telo snaží kompenzovať „kradnutím“ z rôznych vnútorných orgánov. Správny pomer telesných tekutín naopak prispieva nielen k bezproblémovému tráveniu ale tiež k maximálnemu využitiu živín obsiahnutých v strave. Podporuje tiež látkovú premenu, čo má význam pre ľudí snažiacich sa schudnúť.
 
Okrem toho voda tiež čiastočne zaháňa pocit hladu a prispieva k celkovému pocitu sýtosti.
 
Pomáha pri prebytku soli v organizme.
 
Zadržiavanie vody v tele môže byť dôsledkom prehnanej konzumácie soli. Čím je vyšší príjem sodíka, tým viac telo vodu v snahe soľ zriediť zadržuje. Riešením je buď piť viac vody alebo menej soliť. Ideálne sú oba naraz.
 
Lepšie využitie doplnkov výživy.
 
Doplnky výživy, ktoré používaš, napríklad protein (kreatín, aminokyseliny atď. ), sa podieľajú na zvyšovaní prívodu vody do svalových buniek (v prípade kreatínu), čím vytvárajú anabolické prostredie nevyhnutné pre ich rast. Na to však potrebuješ dostatok vody. Niektoré vitamíny poznáme aj vo forme prášku. Pokiaľ bude príjímať málo vody, organizmus nebude musieť prijať všetky vitamíny.
 
 
Koľko vody vypiješ za deň ? Hlasuj v ankete.
 
Zdroj : Infovek.sk Foto : Muscle.iuhu.org, Fitnezznet.blogspot.sk

Anketa

Koľko vody za deň vypiješ ?
0 L - 1 L
 
37×
1,5 L - 3 L
 
273×
3,5 L - 5 L
 
227×
5,5 L - 8 L
 
26×
8,5 L - Viac
 
14×

Nahoru

Komentáře

Žádný příspěvek.
 
 
 


KOMENTÁRE


© 2014 CVIC.SK | ÚVOD | KONTAKT | admin