Načítání...
KONTAKT ÚVOD
malá činka

NASLEDUJÚCE SÚŤAŽE

Olympia Weekend 2022

Las Vegas, USA


18.12.2022 0:00:00

admin@cvic.sk

malá činka

NAJČÍTANEJŠIE

Telesné typy - Ektomorf , endomorf , mezomorf
Prečítané: 70718×
 
Dnes si napíšeme niečo o základných telesných typoch človeka. Určite ste o ni...

Diéta „Rysovačka“!
Prečítané: 68157×
 
V tomto článku si napíšeme pár slov o diéte, čo nie je nič iné ako cielené zb...

Objemovka ! Jedálniček + Tréning
Prečítané: 66488×
 
Ak si myslíte že by som mal o takomto čase hovoriť skôr o rysovačke alebo o m...

Príprava Marka Wahlberga pre film Pain&Gain
Prečítané: 62669×
 
Určite ste film Pain & Gain už videli. Niektorý aj viackrát. Príbeh nebudem k...

Facebook logo Google+ logo twitter logo
 
 
 

ČLÁNKY

Úvod > Blogy > Vychádzajúca hviezda Andrej na rozhovore s Cvič.sk

Vychádzajúca hviezda Andrej na rozhovore s Cvič.sk

V krátkosti :

Vek : 24
Výška : 172
Váha : 87 / 72 (Mimo súťaže / Na pódiu)
Mesto : Banská Bystrica

Čo ťa fascinuje na cvičení ?

To je ťažko konkrétne definovať. Pravdepodobne by som vedel v jednoduchosti odpovedať na túto otázku v mojich začiatkoch. Avšak momentálne je to pre mňa v podstate životný štýl so všetkým čo k tomu patrí a napĺňa ma to po každej stránke. Ale ak mám teda niečo konkrétne vypichnúť tak to je prekonávanie samého seba – to je v športe to najkrajšie a v kulturistike je to prakticky na dennom poriadku (predovšetkým v predsúťažnej príprave). Keď prekonám samého seba, je to pre mňa zakaždým ten najkrajší pocit.

Čo si robil pred tým ako si začal cvičiť ?

Predtým som celé hodiny trávil za PC hraním hier. Call of Duty a W3 DotA online po nete boli moje srdcovky dlhé roky :). Vtedy ma to bavilo rovnako ako teraz cvičenie, avšak neprinášalo mi to taký pocit zadosťučinenia ako makanie na sebe. Popri tom som hrával futbal, nie však súťažne. Väčšinu voľného času som trávil pri spomínaných hrách.

Čo by si odporučil mladým cvičencom ktorý chcú začať cvičiť ? Čo by si zaradil medzi dôležité faktory ?

Aby nestrácali čas a začali! :) Je to určite správny spôsob ako tráviť voľný čas. Keď Vás to začne baviť,  tak čo najskôr začnite študovať veci na nete, v knižkách alebo od známych ohľadom stravy, spôsobov cvičenia, techník a pod. Ďalej chcem povedať to, že doplnky výživy nie sú základom ale práve naopak. Základ je správna technika cvičenia, strava, regenerácia a hlavne to čo máme v sebe – naše ciele, predstavy, túžby a vôľa. Takže ak nezostávajú peniaze na doplnky to nevadí, prednejšie je investovať do správnej stravy, tá je naozaj dôležitá. A cvičenie teda nie je len o našom tele, ale rovnako dôležitý je aj stav našej mysle. 

Preferuješ Voľné váhy alebo Stroje ?

Myslím si, že oboje majú niečo do seba. Či už sa jedná o objemovú alebo rysovaciu prípravu. Mám rád aj stroje, no niektoré cviky s činkami sa nedajú nahradiť strojmi v plnej miere. Predovšetkým sa jedná o základné cviky. Ako najlepšie sa mi javí vyvážená kombinácia uvedených.

Preferuješ Veľké váhy + Menej opakovaní alebo Menšie váhy + Viac opakovaní ?

Najlepšie sú veľké váhy a s tým čo najviac opakovaní :). V objeme samozrejme zvyknem ísť aj menší počet opakovaní (1-6), v diéte spravidla skôr viac opakovaní (8-15). Zbožňujem supersérie a zhadzované série. Ohľadom váh podľa mňa treba cvičiť s čo možno najväčšími váhami v rámci svojich možností. V objemovke je to asi samozrejmosť, no ja mám pocit, že čím väčšie váhy v diéte používam, tým lepšie a kvalitnejšie vypadá moje svalstvo aj v tejto fáze. Je tu však dôležitejší fakt než to akú váhu máme naloženú a to ako ten sval vieme precítiť – keď to bolí, je to správne :).

Ako práve cvičíš ?

Momentálne som v takej medzi forme, nie je to ani dobré, ani zlé. Častosť tréningu mám podľa pocitu, ale väčšinou 3+1, kardio taktiež podľa potreby/pocitu. Úplný odpočinok zvyknem mávať z pravidla v nedeľu.
 
Môj aktuálny tréningový plán je nasledovný: 1.RAMENÁ + NOHY, 2.CHRBÁT+TRICEPS, 3.PRSIA+BICEPS.
 
V tréningu mám na všetky partie pomerne dosť super sérií, ktoré si skutočne užívam.

Si súťaživý typ ?

Jasné, že som - inak by som predsa nesúťažil, no nie ? :)
 

Aké máš pocity keď stojíš na pódiu ?

Úplne na prvej súťaži som sa bál pred nástupom na pódiu, mal som poriadny stres a vôbec som si neveril. No ako náhle som sa dostal na pódium všetok ten stres zo mňa opadol a ja som sa cítil priam úžasne. A od vtedy je to tak stále, s tým rozdielom že stres mám pred nástupom na pódium už len minimálny ale predovšetkým sa vždy veľmi teším na ten moment kedy tam budem stáť a ukážem divákom a porotcom tú drinu ktorú som absolvoval :).
 
Užívam si to v plnej miere. Je to super pocit a človek to musí zažiť aby to spoznal, pretože je to nezameniteľný pocit. A ten „boj“ na pódiu medzi nami pretekármi je taktiež paráda :)

Kedy ťa uvidíme opäť na pódiu ? V akej kategórii ?

To naozaj neviem povedať na 100%. Mal som v pláne nachystať sa tento rok ešte na jesennú sezónu. Mojou veľkou motiváciou bola plánovaná súťaž v Banskej Bystrici, takže domáce prostredie. No nakoľko sa aktuálne táto súťaž zrušila, tak to vypadá že jeseň asi vynechám, respektíve nie som ešte rozhodnutý ale už mám dosť málo času na prípravu a forma nie je zatiaľ moc dobrá - mám veru čo zhadzovať.
 
Uvidím ako to pôjde a akú budem mať chuť do chudnutia, takže moja prípadná účasť na jeseň bude prekvapením.
 
Ak by som sa predsa len nachystal tak najbližšia súťaž by bola Grand Prix v Kežmarku (federácia SSNKF), ktorá sa bude konať 1.11.2014, kategória muži do 174cm.

Kto ti najviac pomohol v príprave na súťaž ?

V príprave na súťaž mi v celom roku 2014 najviac pomáha spoločnosť SIZEANDSYMMETRY nutrition za čo im nesmierne ďakujem. Bez ich skutočne veľkej pomoci by som sa v tomto roku určite nenachystal ani na jednu sezónu nakoľko by som na to nemal prostriedky. Ďalej mi veľmi pomáha moja priateľka a taktiež moja rodina, ktorým som taktiež veľmi vďačný. Bezkonkurenčnou psychickou oporou mi je moja priateľka.
 

Aké ocenenia si získal za svoju súťažnú kariéru?

-1.miesto na MSR 2012 v Dunajskej Strede,
-pohár NEBBIA za naj symetriu na MSR 2012,
-4.miesto na Grand Prix Kežmarok 2012,
-5.miesto na Majstrovstvách sveta UIBBN 2012 v Martine,
-športovec mesta Banská Bystrica za rok 2012,
-1.miesto na SCITEC nutrition cup 2012 v Dunajskej Strede,
-1miesto na Grand Prix Kežmarok 2013,
-2.miesto na MSR 2014 v Seredi,
-1.miesto na Grand Prix Prešov 2014,
-4.miesto na Majstrovstvách Európy UIBBN 2014 v Andenne, Belgicko. 

Akým štýlom sa stravuješ ?

Denne mám cca 6 jedál, takže klasický kulturistický jedálniček.

Ako často si dopraješ cheat day a čo je jeho náplňou?

Mimo pred súťažnú prípravu (alebo ak chcete tak diétu) by som to neoznačil ako cheat day. Vtedy mám stravu v podstate nastavenú aby obsahovala všetky potrebné živiny v dostatočnom množstve plus k tomu si proste dám to na čo mám chuť. Keď trošku poľavím, rýchlo to na sebe vidím. Kalórie nepočítam, zrkadlo mi je v tomto môj najlepší pomocník.
 
V diéte si občas doprajem ale skôr cheat meal a nie cheat day (tzn. vyhradím si na to len pár málo hodín, ideálne večerných pred spaním aby sa to dalo zastaviť). No nie je to často. Povedzme v 3-mesačnej diéte je to 1 alebo 2x, napríklad po mesiaci. Taktiež nie bližšie než mesiac do súťaže, tam je to už veľmi nebezpečné, že to ovplyvní súťažnú formu a to za to nestojí.
 
Celkovo ale cheat neodporúčam (aj keď pravdupovediac pre mňa je to svetielko nádeje v tej tvrdej diéte haha :D), mne samému sa to raz vymklo z pod kontroly a následky boli pre formu vtedy katastrofálne. Takže keď už, tak to treba mať skutočne pevne stanovené od kedy do kedy a potom dosť! :)

Aký je tvoj aktuálny jedálniček ?

Gro tvorí klasika mäso, ryby, ryža, vločky, zemiaky, zelenina, ovocie, proteín, vajcia, tvaroh, orechy. Momentálne som čiastočne v diéte alebo akejsi rekompozičnej fáze.
 
Najvýstižnejšie bude asi to, že sa snažím byť v kalorickom deficite nakoľko sa na mňa veľmi ľahko nalepí tuk a veľmi rýchlo sa dostávam po súťažnej sezóne do nekvality v prípade, že si nekontrolujem stravu a kalórie. V diéte väčšinou vlním sacharidy, rovnako som začal aj teraz no tento krát nejdem konštantné vlny ale skúšam to meniť podľa pocitu, takže som sám zvedavý ako to pôjde.
 
Keďže sacharidy a tuky mám obmedzené tak bielkoviny držím samozrejme vyššie, no nie viac ako 2-2.5g na kg hmotnosti.
 
 

Máš obľúbený citát ?

„Myseľ je limit. Pokiaľ si vaša myseľ dokáže predstaviť fakt, že niečo dokážete, potom to dokážete, pokiaľ tomu veríte na 100 %.“ (A.Schwarzenegger)

Aký máš iný koníček okrem cvičenia ?

Popravde už skoro žiadny. Aspoň nie taký, ktorému by som venoval toľko času aby mohol aspoň konkurovať cvičeniu a zároveň sa dal označiť koníčkom.
 
Samozrejme rád si pozriem dobrý film, zbožňujem jedlo a tiež sladké, rád relaxujem a toto všetko spolu s mojou priateľkou, ale tieto veci sa podľa mňa nedajú označiť za plnohodnotný koníček. 

Ako sa snažíš zviditeľniť ? Máš sponzora ? Stránku na FB/Instagram ? Kde si ľudia môžu pozrieť čo robíš ?

Tak zviditeľniť som sa doteraz až tak moc nesnažil, ale asi na tom zapracujem a snáď mi k tomu pomôže aj tento článok :)
 
Áno sponzora mám, od začiatku roku 2014 je to SIZEANDSYMMETRY nutrition, ktorým patrí najväčšia vďaka za to, že sa môžem venovať tomu, čo ma tak napĺňa. Predtým to bola na jeseň 2013 spoločnosť nu3tion, ktorej som rovnako vďačný za pomoc, ktorú mi vtedy poskytli.
 
Na FB mám fanpage kde pridávam predovšetkým fotky mojej formy (počas prípravy, zo súťaží), samozrejme výsledky súťaží, sem tam nejakú tú novinku o mne, atď.
 
Takže tu môžu ľudia v príprave záujmu sledovať môj vývoj.
 
Ďakujem ešte raz taktiež mojej priateľke za podporu a že to so mnou vydrží a tiež mojej rodine.

Ďakujeme za rozhovor a želáme ti všetko dobré :-)

Zdroj foto : Archív Andrej Dudík

Nahoru

 
 
 


KOMENTÁRE


© 2014 CVIC.SK | ÚVOD | KONTAKT | admin